פרויקט חדר המדרגות

בניית קהילה ועיצוב תקשורת בין שכנים // פרויקט חדר המדרגות

בניית קהילה ועיצוב תקשורת בין שכנים ובכלל, הוא נושא קרוב לליבנו. אז כנתקלנו בכותרת "קהילת השכנים כראי לחברה מנוכרת" בזמן שיטוט בYOROKOBU, לגמרי נפלנו בקליק בייט. היינו חייבות להבין איך קהילה, שכנים וניכור דרים יחד תחת אותה הכותרת. ובגלל שכל-כך שמחנו לקרוא, אנחנו שמחות גם לשתף אתכם גרסה מתומצתת ומתורגמת ולהרים את הכפפה המקומית.

אז מה הסיפור?

כמו שהכתבה מתארת, "כולנו עושים את זה", מזדרזים כששומעים שכנים מתקרבים מאחורינו, ממהרים לעלות במדרגות או נכנסים בזריזות למעלית ולוחצים מהר על הכפתור הנכון. אנחנו עושים את זה מבלי לדעת אפילו את מי השארנו מאחור, ומבלי שזה יעורר בנו אכפתיות". בין אם במודע ובין אם לא, זה קורה בהרבה בנייני מגורים בהם כל אחד עושה לביתו, ולאו דווקא מתוך כוונה רעה כלפי הזולת, אלא פשוט כתוצאה מהאינדיווידואליזם שבו אנחנו חיים. קהילת השכנים, טוען המחבר, היא ראי לחברה אטומה, ממש סימפטום.

בדיוק בתופעה הזו עוסק פרויקט חדר המדרגות שאת העשייה שלו אנחנו כעת מנגישות ומציעות. זהו פרויקט שנולד במדריד ומקדיש את מאמציו לתקן את הבעיות הקשורות בחיים המשותפים בעיר. הפרויקט עובד ישירות בבנייני מגורים שדייריהם פנו אליהם בניסיון ליצור לעצמם חיים קצת יותר מלוכדים. לשם כך מקבלים הדיירים שלטים לתלייה בלובי או בחדר המדרגות ומדבקות לשימוש אישי של כל שכן שיכול ומעוניין להציע עזרה כלשהי, עם מידע כמו: "משקה לך את העציצים", "אני חולק וויי-פיי" לתלייה על תיבות הדואר. מעבר לכך, הפרויקט עובד יד ביד עם מוסדות והתארגנויות במטרה לבנות חיים חברתיים בשכונות השונות, כך שבכל שכונה תתגבש לה קהילה משלה.

הבלוג של אוניקס הפקות

במקביל, הפרויקט עוסק במחקר. יוזמת הפרויקט, לצד ארגונים נוספים, מנסים באמצעות מחקר להבין את הקשיים האופייניים לבנייני מגורים סטנדרטיים, והם מצביעים על 5 בעיות חברתיות עיקריות שמבודדות את השכנים אלו מאלו בתוך הקהילות שלהם:

זרות.

קשה לשים את האצבע על מה בדיוק גורם לתחושת זרות, אבל התחושה קיימת בהרבה בניינים. באזורים מאד צפופים זה די שכיח שדיירים חיים בשכירות, לעתים גם באופן ארעי למדי. בנוסף, להרבה מאתנו לוקח הרבה זמן להגיע לעבודה, מה שמשאיר מעט אנרגיה וזמן פנוי בבית. גם מחסור במקומות ציבוריים או שטחים ירוקים בשכונות מסוימות לא מאפשר קשר ישיר בין שכנים או קיום מפגשים שכונתיים וקהילתיים. מתוך השילוב הזה עולה תמונה מאד מונוכרומטית של חיים בבידוד, ללא מרחב לקשקש בו על הא ועל דא. השכנים הם גופים זרים שחולקים רגעים חולפים בהם כל אחד עסוק בענייניו.

בדידות.

בבנייני מגורים בסביבות עירוניות שכנים זרים אלו לאלו, והדבר גורם לניכור ובדידות. פיזית, הם במרחק נגיעה ממך. אנושית, הם במרחק שנות אור. רוסה חימנס, מייסדת ומנהלת הפרויקט, מציינת שבדיוק פער זה הוליד את הפרויקט, ובפרט מקרה בו אישה קשישה נמצאה ללא רוח חיים בדירתה, שבועות אחרי שנפטרה ובלי שאיש הבחין במותה. המקרה גרם לקבוצת המחקר בה השתתפה לחשוב על הקשר בין יחסים קהילתיים ואחריות, מה שהוליד בסופו של דבר את פרויקט חדר המדרגות.

חוסר התאמה. 

בניין מגורים הוא מקום מגוון. כמספר הדיירים כך מספר החששות. קורה לעתים קרובות שאנחנו נדחסים בצפיפות בנייני מגורים בגלל שזה מה שהתאפשר לנו כלכלית, שהרי לו היה לנו כוח קנייה גדול יותר, היינו בוחרים לחיות אחרת. אבל זה לא מתאפשר, והגיוון הכפוי הזה גורם בסופו של תהליך להתנגשויות. חיית המסיבות שגרה מעל זוג הקשישים. הבחור/ה השקט/ה ליד המשפחה הרועשת. זה ששם שעון מעורר ל6 בבוקר וקם לעבודה וזה שרק הולך לישון ב5.

תיירות. 

כשדיור הופך לאמצעי לספקולציה ובתים הופכים לדירות נופש, הלכידות בבניין המגורים מתנפצת. זה בלתי אפשרי ליצור קשרים עם דיירים של 4 ימים, עם אנשים שבמקום לגור במקום צורכים אותו. אלו אנשים שמכלים את המקום ואת הסבלנות של השכנים שלו. הפרויקט יכול במקרים כאלו לקרב בין שכנים שנותרו בבניין.

חקיקה. 

אחת הבעיות הגדולות בקהילות שכנים. החוק בספרד מחייב קיום אסיפה אחת שנתית, המנוהלת על-ידי ראש הוועד הנבחר/ת, ושחייבים לדון בה בענייני כספים. החוק גם קובע שאם אתה דייר, אתה צריך את אישור בעל הבית שלך כדי להשתתף באספות אלה. בנייני המגורים הם ראי של הפוליטיקה במובן הרחב יותר: אדם אחד מנהל את הכול, מעטים משתתפים והרוב מצייתים. הירארכיה טהורה.

אין ספק שבניית קהילה ועיצוב התקשורת בין שכנים ובסביבה שלנו, משפרת את איכות החיים של כולם

פרויקט חדר המדרגות

הפרויקט מקדם ביסוס מרחבים למפגשים אלטרנטיביים לאספות אלה ומנסה לקדם את הרעיון שחיים בשכנות זה עניין קהילתי ולא רק סוגיות תקציביות, ולבנות מקומות לתמיכה הדדית. חימנס שואלת ומסכמת: "למה שיהיה ראש וועד במקום וועד של דיירים? בשלב זה יש הרבה יותר דיירים מבעלי בתים, הקהילה צריכה לשרת אותם".

בדיוק בתופעה הזו עוסק פרויקט חדר המדרגות שאת העשייה שלו אנחנו כעת מנגישות ומציעות. זהו פרויקט שנולד במדריד ומקדיש את מאמציו לתקן את הבעיות הקשורות בחיים המשותפים בעיר. הפרויקט עובד ישירות בבנייני מגורים שדייריהם פנו אליהם בניסיון ליצור לעצמם חיים קצת יותר מלוכדים.

לשם כך מקבלים הדיירים שלטים לתלייה בלובי או בחדר המדרגות ומדבקות לשימוש אישי של כל שכן שיכול ומעוניין להציע עזרה כלשהי, עם מידע כמו: "משקה לך את העציצים", "אני חולק וויי-פיי" לתלייה על תיבות הדואר. מעבר לכך, הפרויקט עובד יד ביד עם מוסדות והתארגנויות במטרה לבנות חיים חברתיים בשכונות השונות, כך שבכל שכונה תתגבש לה קהילה משלה.

ואיך אצלנו ?

גם בישראל המצב דומה, כנקבע בתוספת לחוק המקרקעין, המהווה את התקנון המצוי לבתים משותפים, תפקידה של אסיפה כללית הוא "לקבוע את דרכי ניהולו של הרכוש המשותף בבניין והשימוש בו". בדומה למדריד, האסיפה מיועדת לבעלי הדירות ולא לשוכרים, אלא אם ניתן לשוכרים ייפוי-כוח בכתב על-ידי בעל הדירה להשתתף ולהצביע במקומו. בהיבט הקהילתי ניתן למצוא הבדלים משמעותיים בין ערים שונות, בניינים מסוימים מלוכדים יותר מאחרים.

חוסר תקשורת בין שכנים או תחלופה גבוהה של דיירים, האופיינית לתופעת הסבת דירות מגורים לדירות נופש או עסקים, פוגעים במרקם הקהילתי של שכונות רבות. אך מנגד, בעתות מלחמה או מתיחות ביטחונית, שכיח שהיקף התקשורת הישירה בין שכנים דווקא גובר, גם אם היא נסובה על הצורך לפנות את המקלט או נוצרת במפגשים בלתי צפויים בחדר המדרגות בזמן הצפירה.

אז כדי שלא תצטרכו לחכות למלחמה הבאה, ופשוט כדי שתוכלו לתקשר סביב נושאים חיוביים וכיפיים יותר, החלטנו לצרף כאן את דף ההסבר וסט מדבקות חדר המדרגות" מתורגמים לעברית. אפשר לראות בזה הזמנה ליצור תקשורת אנושית ישירה בכל היקף שאתם והשכנים שלכם תבחרו, בין אם תקשורת מדודה סביב נושאים יומיומיים ועזרה הדדית ובין אם כמקפצה

בדרך ליצירת שיח קהילתי מבוסס יותר, הכולל גם תכנון משותף של אירועים קהילתיים בבניין המגורים או בשכונה. כל מה שנותר לכם לעשות הוא להוריד, להדפיס, להדביק ולהתחיל לעצב יחסי שכנות קהילתיים יותר.

רוצים לקחת חלק ?

שתפו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest

עוד מהבלוג...

אירועים אונליין לחברות
אוטוטו שנה לקורונה אבל נראה שחלק מהפורמטים כאן להישאר. אז רצינו לעשות לכם קצת סדר בבלאגן והכנו לכם סקירת אירועי אונליין לחברות וארגונים במיוחד לתקופה הזו, כדי שתוכלו להבין אילו אפשרויות קיימות אצלנו ומה הכי טוב עבורכם!
Nespresso-Vertuo-open-(8)
מאז שהגיחה לעולמינו המצלמה הקדמית לטלפון שלנו, פצחה לחיינו תרבות "הסלפי". גם המתנגדים הגדולים ל"תרבות" הזו לא יכולים, שלא להשתמש מידיי פעם במצלמה הזו. השועלים הוותיקים, אנשי השיווק ומובילי דעת קהל, יודעים לסרוק את השטח ולחפש את הרקע הנכון והמתאים להצטלם עליו. אז איך אנחנו יכולים לעזור לאורחים שלנו להנות ועל הדרך לשווק גם המותג שלנו? ספויילר, בעזרת קיר צילום לאירועים וארגונים ככלי לשיווק חוויתי . כל התשובות בסקירה שהכנו!
Master origan (12)
בדיוק כמו שמותגים מקדישים תשומת לב להיבטים סביבתיים וחינוכיים בעשייה שלהם ככה ראוי לקחת אחריות על התנהגות המותג בתחומי תרבות, עיצוב ותוכן.
קונספט אירוע
קונספט אירוע זה אחד המונחים הרחבים והמבלבלים בתחום של שיווק חווייתי, ואפשר למצוא אותו גם בענפים אחרים, כמו קריאייטיב, אירועים, עיצוב גרפי, כתיבה, הפקות תוכן, ועוד. קונספט זה הקשר הרעיוני שבין עיצוב, מסר וקהל. קונספט הוא הרעיון עליו תתבסס פעילות שיווק וצורת התקשורת שלו לקהל היעד.

רגע לפני השיגור

ענה/י על כמה שאלות